AirMu Season6 Episode1

.::Welcome to AirMu Season 6 Episode1::.

Radial Blur

Share

Scorp
    Ol'Freak

Respectarea regulilor :

Number of posts : 265
    Stare de spirit : problem?
    Nick :
    Character :
    Guild :
    . : Simply the best.
    Registration date : 2009-03-05

Radial Blur

Post by Scorp on Mon Feb 22, 2010 4:17 am

Efect Radial Blur
    Pasul 1: Creati un nou document Photoshop cu un background alb sau orice culoare vrei voi dar indic alb incat vom aplica noi culori in jurul icoanei. In cazul in care prelucrati o imagine nu trebuie sa creati nici un document. Pentru a crea un document selectati din bara de meniu FILE – NEW sau folositi scurtatura CTRL + N.

Pasul 2: Introduceti icoana de mai sus in document (scurtatura CTRL + O) adica Open si creati un nou layer

Pasul 3: Selectati unealta Brush Tool (pensula) si o culoare deschisa dupa care trasati o linie cu pensula

Pasul 4: Repetati pasul de mai sus trasand culori diferite diferite, repetati pasul pana credeti ca documentul va prinde culoare la final.

Pasul 4: E timpul sa aplicam efectul selectand prima data icoana noastra PNG introdusa cand am creat noul document. Pentru selectare tinem tasta CTRL apasata si selectam layer-ul icoanei

Pasul 5: In acest pas vom inversa selectia respectiv vom face ca background-ul si culorile aplicate pe document sa fie selectate, pe scurt tot continutul exceptand icoana noastra. Pentru a inversa selectam din bara de meniu SELECT – INVERSE sau folosim scurtatura CTRL+SHIFT+I

Pasul 6: Cu inversia facuta aplicam efectul nostru selectand din bara de meniu FILTER-BLUR-RADIAL BLUR si la aparitia ferestrei cu proprietati vom introduce si selecta campurile ca in imaginea de mai jos. Puteti sa introduceti alta valoare la Amount intre 1 si 100.

Apasam OK si avem urmatorul rezultat:

Pasul 7: Stiu rezultatul nu e cel dorit si nici ca cel din imaginea finala de la inceputul tutorialului. Pentru a ajunge la respectivul tutorial mai aplicam de 2 ori efectul Radial Blur selectand din bara de meniu la fel ca in pasul precendent, FILTER-BLUR-RADIAL BLUR si adaugam o valoare dupa care OK. Daca nu va convine cum arata documentul mai aplicati odata, eu am aplicat de 3 ori.

Aplicare de 2 ori RADIAL BLUR:

Aplicare de 3 ori RADIAL BLUR dupa care deselectam documentul apasand tastele CTRL+D:

Rezultat final:

Bafta.

Current date/time is Fri Dec 09, 2016 10:52 pm